КРОПИВНИЦЬКИЙ

Агресивні стоки “калькуляторного” розливу

0

Завод “Калькулятор” у Світловодську. Колись – за Союзу – він, без перебільшень, був флагманом радянської електронної індустрії. Електронно-обчислювальні машини і машинки на ньому робили. Союз “загуркотів”. П`ять років потому “загуркотів” і завод. А токсичні стоки гальванічного виробництва лишились. У ненадійних, стверджують експерти-екологи, підземних резервуарах.

А директорів з 1996 року тут було-було... Проте завод так і не оживав. Хіба що залізяччя різного ставало на ньому все менше і менше... Непорушеними лишались лише токсичні стоки. Непорушеними – у плані їхньої нейтралізації. А скільки їх просочилось у ґрунти з репнутих бетонованих “жбанів”?..

Аж ось нещодавно з котельні № 6, що належить СП ТОВ “Світловодськпобут” і яка розташована поряд із резервуарами, надійшов тривожний сигнал: якісь дядьки викачують отруту і ллють прямісінько... в яр, який світловодці називають Андрюшкиним – одне з найулюбленіших пляжних місць відпочинку.

Тож ми негайно разом з головним спеціалістом відділу регулювання природокористування Костянтином Рибачуком виїхали на місце, де нас зустріли представники означеної котельні. “Увесь день дві спеціалізовані машини викачували з резервуарів ту агресивну рідину, – розповіли робітники. – Але замість того, щоб її вивозити кудись-подалі, – зливали тут же на узбережний крутосхил. А на іншому боці котельні, де також за її огорожею є резервуари з гальванічними відходами, робітники, що вичерпують з них мул, – затопили внутрішні каналізаційні колектори вже на території котельні”. І показали екологу це неподобство – для наочності. Дійсно, неподалік стояли дві машини-бочки, які “висмоктували” рідину з резервуара. Але щоб зливати її в яр – ні-ні, замахали робітники руками. Хоча на відстані кількох метрів – вирва, що утворилася від напору під тиском, а нижче в напрямку яру – характерні вимоїни. А це свідчить: щось туди таки текло...

Урешті-решт, зізнались таки дядьки, – було. Але – лише одна п`ятикубова “бочечка”. Щось із засувкою в ній сталося – довелося злити. Але щоб увесь день – борони Боже! Запитання кореспондента про те, чому знов до сховища не злили, коли накладка із засувкою сталася, – лишилося без відповіді...

Рибачук у своєму кабінеті пролив світло на те, що відбувається у резервуарах і довкола... Виявляється, там приступили до такої довгоочікуваної нейтралізації токсичних стоків гальванічного виробництва. Кожна попередня адміністрація порушувала питання захисту міста від “калькуляторної спадщини”, якої, за найскромнішими підрахунками, “зачаїлось” під землею щонайменше півтисячі тонн. Але все, як завжди, упиралося в нестачу коштів з держбюджету... Та 2008 року (еколог віддає належне наполегливості нинішніх градоначальників на чолі з виконувачем обов`язків міського голови Геннадієм Френкелем) 2,3 мільйона гривень з державної скарбниці на усунення цієї напасті таки “запрацювали”.

“Слава Богу, – каже він, – що не сталося так, як 2006 року. Гроші і тоді нам виділили. Але – 30 грудня. А вже наступного дня, під приводом, що рік закінчується, – “відкликали” їх назад”...

Тендер на нейтралізацію, що відбувся в Кіровограді, виграла київська фірма “Чорнобиль-Електро”. Перед тим як розкрити схему цієї нейтралізації, Костянтин Рибачук, на підставі експертних документів розповів про основні складники отих відходів. Це такий собі осад кислих стоків, який включає в себе нітрити, нітрати, хлориди та інші солі важких металів, а також залізо, хром, нікель, мідь, цинк та багато інших небезпечних елементів і сполук. Радіоактивних елементів, на щастя, не виявлено. Дані відходи – і рідина, і мул – належать за небезпекою до 3-го класу. Усього класів – чотири. Найнебезпечніший – перший.

Тобто на підставі акта, датованого 17 листопада минулого року, концентрація токсичних речовин у “калькуляторних резервуарах” не перевищує гранично допустимих концентрацій. За винятком сульфатів – їх трохи більше допустимої норми. Таким чином, продовжив Рибачук, рідину зі сховищ вирішено відкачувати і вивозити до найближчого каналізаційного колодязя – у районі вулиці Приморської, 74. І зливати. “З КП “Світловодський міськводоканал”, – сказав еколог, – це питання узгоджено. Незначні стоки з резервуарів, розчиняючись із побутовими стоками, остаточно втрачають свою токсичність. Вони вже не здатні зашкодити ані довкіллю, ані мікрофлорі очисних споруд. Пастоподібний же мул, що лишається, спеціалізована бригада підіймає нагору і фасує в мішки”. Куди їх згодом повезуть, еколог достеменно не знає. Подейкують, що в зону відчуження поряд з Чорнобилем.

Безумовно, наголосив співрозмовник, зливати ту рідину на землю – порушення. Але як довести, скільки її було злито. П`ять чи п`ятдесят тонн? “Нічого страшного не сталося, – наче заспокоюючи, додав він. – Та вода – не токсичніша за звичайні побутові стоки...”. А причину підтоплення колодязів шостої котельні еколог пов`язав з недосконалістю конструкцій або ж зі зношеністю самих колекторів.

На завершення Костянтин Рибачук додав, що після робіт з нейтралізації вмісту “калькуляторних” резервуарів буде створено комісію, до складу якої увійдуть також і представники міської влади. “І вже повірте, – наголосив він, – якість робіт ми перевіримо якнайприскіпливіше! Бо ж ми живемо в цьому місті”!

Новини партнерів

Loading...

Новини Trembita.info

Останні новини

17:05

В Кропивницком пересчитают бездомных животных

16:15

В Кропивницком мужчина угнал у соседа авто и помял чужой забор

14:31

В Кропивницком пылал девятиэтажный дом

12:27

Как проходит ремонт моста в Александрии

11:24

На Кировоградщине чиновник требовал от атошников мзду за землю

Архів

kirovograd.comments.ua

block2

kirovograd.comments.ua
Загрузка...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине

   © «Комментарии:», 2014

Система Orphus