КРОПИВНИЦЬКИЙ

Силовикам наказано почиститися

0

Силовикам наказано почиститися

У нинішньому році відбулися гучні звільнення в цілій низці силових відомств: СБУ, ГПУ, ДСНС, МВС. У цих кадрових рішень були різні причини. Тому і долі відставників несхожі

Збагачений і озброєний

18 червня Верховна Рада за поданням Президента звільнила з посади голову СБУ Валентина Наливайченка. Тимчасово виконувати обов’язки глави спецслужби Президент доручив першому заступнику голови СБУ Василю Грицаку. Слідом за цим Петро Порошенко звільнив кількох інших членів керівництва СБУ: першого заступника голови СБУ — начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ Юрія Артюхова, заступників голови СБУ Віталія Циганка і Віктора Ягунея, начальника Головного слідчого управління СБУ Василя Вовка.

23 червня Президент призначив нових заступників голови СБУ — Віталія Малікова та Олега Фролова, нового начальника Головного слідчого управління СБУ — Григорія Остафійчука, а також звільнив Грицака від обов’язків керівника Антитерористичного центру при СБУ і поклав керівництво цим центром на Малікова. У той же день почалися перестановки в територіальних структурах спецслужби: звільнено начальника управління СБУ в Рівненській області Валерія Мечкала.

Однак відставка Наливайченка породила не тільки хвилю змін у системі СБУ, а й нову тріщину в правлячій коаліції. Причому сам екс-глава СБУ грає тут активну роль. Керуючи спецслужбою, він ніколи не забував про свої політичні інтереси.

Наливайченко не є кадровим силовиком, 12 років — з 1994 по 2006 — він пропрацював на дипломатичній службі, в 2004-2005 рр. був заступником міністра закордонних справ, після чого його відправили послом до Білорусі. Звичайно, коли йому надійшла пропозиція увійти до складу керівництва СБУ, він сприйняв це як можливість нового витка у своїй політичній кар’єрі. У червні 2006 року Наливайченко був призначений на посаду першого заступника голови СБУ — керівника Антитерористичного центру при СБУ. А через півроку завдяки збігу обставин він став в.о. голови СБУ. Віктор Ющенко тоді хотів замінити на чолі спецслужби Ігоря Дріжчаного на Віктора Короля. Але парламент Дріжчаного у відставку відправив, а Короля не призначив.

Незважаючи на приставку «в.о.» (а можливо, і завдяки ній), Наливайченко розгорнув бурхливу діяльність з реформування СБУ і посилено на цьому піарився, регулярно створюючи відповідні інформаційні приводи. У той же час він зміг переконати у своїй корисності Ющенка. У березні 2009-го Наливайченко став повноцінним головою СБУ і пробув на цій посаді до березня 2010 року. Після відставки він спробував створити власний політичний проект під маркою громадської ініціативи «Оновлення країни», але вже у вересні 2010 року за домовленістю з Ющенком взяв на себе кермо влади в партії «Наша Україна». Надалі Наливайченко намагався мінімізувати вплив Ющенка на партію, що врешті-решт призвело до конфлікту. У травні 2012 року Наливайченко склав з себе повноваження голови політради «Нашої України» і вийшов з партії.

Але якраз тоді Віталій Кличко шукав політичних компаньйонів для участі у створюваній ним партії «УДАР». Наприкінці липня Наливайченко заявив, що приєднується до цієї партії, і підкреслив, що йде в «УДАР» не з порожніми руками: «Як кадровий дипломат і колишній керівник спецслужби, весь свій досвід, зв’язки та напрацьовані програми я використовую для спільної роботи в команді «УДАРу».

Цей вклад разом із піар-активністю Наливайченка забезпечили йому третій номер у списку партії на парламентських виборах. 22 лютого 2014 року, коли опозиція взяла владу в свої руки, Верховна Рада призначила Наливайченка уповноваженим з контролю за діяльністю СБУ, а 24 лютого — головою СБУ. Після укладення союзу між «УДАРом» і Порошенком вплив Наливайченка посилився, проте його положення не стало більш міцним, оскільки він не був людиною Порошенка. У цьому сенсі відставка Наливайченка була неминучістю. І вона трапилася, як тільки Порошенко перестав потребувати союзу з Кличком.

Зараз Наливайченко повертається в команду Кличка, збагачений корисною інформацією. І, звичайно ж, озброєний — інформацією, небезпечною для конкурентів. Наскільки збільшився його внесок у партію «УДАР», буде видно вже під час виборчої кампанії перед місцевими виборами, на які «УДАР» і президентська партія «Солідарність» підуть різними колонами.

Покарані задля науки іншим

У лютому-березні великі кадрові зміни відбулися в Генпрокуратурі. 10 лютого був звільнений генпрокурор Віталій Ярема, а на його місце призначений Віктор Шокін. У той же день зі слів Шокіна стало відомо про звільнення заступника генпрокурора Анатолія Даниленка. Навколо нього спалахували скандали ще минулого року, а остання хвиля негативної інформації прокотилася зовсім недавно за активної участі Наливайченка. 24 березня стало відомо, що звільнено з посади за люстрацією прокурора столиці Сергія Юлдашева. А 31 березня Шокін звільнив із займаних посад та з органів прокуратури заступника генпрокурора Олексія Баганця та начальника Головного слідчого управління Генпрокуратури Ігоря Щербину.

Також Шокін звільнив кількох керівників прокуратури в регіонах. Найбільш «свіжа» відставка датується 25 червня, коли генпрокурор підписав наказ про звільнення прокурора Івано-Франківської області Ігоря Настасяка. Приводом стала реакція Настасяка на бесіду нового губернатора Одещини Міхеіла Саакашвілі з тамтешніми прокурорами. Саакашвілі заявив, що прокурори займаються рекетом замість того, щоб «здувати порошинки» з бізнесменів та інвесторів. Виступаючи на «круглому столі» в Івано-Франківську, Настасяк сказав, що не дозволив би губернатору розмовляти з собою подібним чином. За його словами, губернатор Олег Гончарук «перед тим, як зробити щось різке», телефонує і радиться. «Я кажу: так робіть, а так ні, інакше станете моїм клієнтом», — додав Настасяк. Ця відвертість і коштувала йому посади.

Двічі в цьому році змінилося керівництво Держслужби з надзвичайних ситуацій (ДСНС). 25 березня Кабмін звільнив голову ДСНС Сергія Бочковського та його заступника Василя Стоєцького з формулюванням «за порушення Присяги державного службовця». Вони були затримані прямо на засіданні уряду, їм інкримінують махінації при тендерних закупівлях паливно-мастильних матеріалів. Після цього було оголошено про відсторонення від виконання своїх обов’язків тих 19 керівників територіальних підрозділів ДСНС, які значилися в списках учасників корупційних схем. Бочковський і Стоєцький випущені під заставу, сума якої склала майже 1,2 млн. грн. для кожного. Генпрокуратура продовжила розслідування справи на шість місяців.

Після звільнення Бочковського Кабмін доручив виконувати обов’язки глави ДСНС раднику міністра внутрішніх справ Зоряну Шкіряку. Він оскандалився, коли особисто очолив операцію з вивезення українських громадян з Непалу після землетрусу в цій країні. Коли ця операція нарешті завершилася, Кабмін 14 травня звільнив Шкіряка від обов’язків, з якими він впорався не цілком правильно, і призначив головою ДСНС Миколу Чечоткіна, який працював із 31 березня заступником голови ДСНС. А Шкіряк повернувся до своєї роботи в МВС.

8 квітня були звільнені в порядку люстрації перший заступник голови ДСНС Анатолій Бойко і заступник глави ДСНС Василь Квашук. 27 травня на звільнені ними посади були призначені Олег Мельчуцькій і Олег Авер’янов. Таким чином, склад керівницта цієї служби повністю оновився.

У травні низка гучних відставок пройшла в МВС. 7 травня був звільнений за власним бажанням заступник міністра — начальник Головного слідчого управління Віталій Сакал. Він подав у відставку після скандалу в зв’язку з обшуками, проведеними за його вказівкою в приміщенні люстраційного департаменту Мін’юсту та за місцем проживання керівниці цього департаменту Тетяни Козаченко та її заступника Дмитра Димова. 14 травня Кабмін прийняв відставку заступника міністра — керівника апарату МВС Сергія Чеботаря, потім 19 травня міністр Арсен Аваков прийняв відставку в.о. начальника ДАІ Олександра Єршова. Чеботар і Єршов стали героями скандалів у зв’язку з їхнім майновим становищем. А в кінці травня був звільнений у порядку люстрації начальник ГУ МВС у м. Києві Олександр Терещук.

Фото: Shutterstock.

Інформація за темами: СБУ, ГПУ, ДСНС, МВС

Новини партнерів

Loading...

Новини Trembita.info

Останні новини

17:05

В Кропивницком пересчитают бездомных животных

16:15

В Кропивницком мужчина угнал у соседа авто и помял чужой забор

14:31

В Кропивницком пылал девятиэтажный дом

12:27

Как проходит ремонт моста в Александрии

11:24

На Кировоградщине чиновник требовал от атошников мзду за землю

Архів

kirovograd.comments.ua

block2

kirovograd.comments.ua
Загрузка...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине

   © «Комментарии:», 2014

Система Orphus