КРОПИВНИЦЬКИЙ

Нульова фаза

0

Нульова фаза

Бойко та Фірташ втрачають контроль над бізнесом енергетичного експорту

Бойко та Фірташ втрачають контроль над бізнесом енергетичного експорту

Найближчим часом компанія «Закарпаттяобленерго» може згорнути свою зовнішньоекономічну діяльність. Таким чином її куратори Юрій Бойко та Дмитро Фірташ будуть виведені за межі однієї із найприбутковіших ніш паливно-енергетичного комплексу.

Вільний штекер

«Закарпаттяобленерго» активно зайнялося експортом струму в грудні 2012 року. Тоді Міністерство енергетики та вугільної промисловості погодило для цієї компанії поставки електроенергії по міжнародній лінії електропередачі «Ужгород-2 — Собранце (Словаччина)». На той момент це рішення пояснювалося технічними обставинами: ЛЕП проходить через регіон присутності закарпатського обленерго.

У виходу «Закарпаттяобленерго» на європейський енергоринок було й інше пояснення. Мова про те, що за півроку до експортної активності, компанія змінила власника. І 50% її акцій у Фонду держмайна викупило ТОВ «Енергетична Україна ТВ» на чолі з Ігорем Тинним, який відомий на ринку не тільки як син бізнесмена Владислава Тинного, а і як бізнес-партнер Анатолія Бойка — сина тодішнього глави Міненергетики Юрія Бойка.

Після торішнього перезавантаження влади в країні адміністративний вплив Юрія Анатолійовича зійшов нанівець. Логічним наслідком цього процесу стало рішення новоспечених чиновників перекроїти енергетичну карту. Для цього Міненерго скасувало узгодження експлуатації «Ужгород-2 — Собранце» для «Закарпаттяобленерго», одночасно видавши відповідний дозвіл іншому гравцеві — держпідприємству зовнішньоекономічної діяльності (ДПЗД) «Укрінтеренерго».

Менеджери тандему Бойко-Фірташ відмовилися добровільно змиритися з новими реаліями, спробувавши відновити статус-кво в суді. Спочатку ця стратегія мала сенс: влітку минулого року Закарпатський окружний адміністративний суд видав постанову, якою визнав протиправним узгодження Міністерством енергетики для «Укрінтеренерго» поставок електроенергії по спірній лінії передач. Цей висновок був мотивований тим, що при ручному перетасуванні експортерів струму профільне відомство перевищило свої повноваження. Але тріумфували з цього приводу в таборі опальних газівників не довго. Уже 25 травня Львівський апеляційний адміністративний суд скасував минулорічне рішення першої інстанції, тим самим залишивши закарпатського дистриб’ютора не при справах.

Енергія зростання

Аргументація апеляційної інстанції була прямо протилежна першій. Оскільки «Ужгород-2 — Собранце» не входить до списку міждержавних ліній електропередач, то і допуск до його пропускної спроможності здійснюється через проведення відповідних аукціонів. А значить, розпорядник цієї магістралі — Міненерго — мало право в ручному порядку визначати її експлуататора, яким і було призначено «Укрінтеренерго».

Теоретично юристи обленерго можуть посперечатися з цим твердженням у Вищому адміністративному суді. Але ці клопоти свідомо безґлузді. Для такої думки є цілий букет залізобетонних причин. Наприклад, на момент узгодження зовнішньоекономічної торгівлі для «Закарпаттяобленерго», «Укрінтеренерго» мало у своєму розпорядженні чинний документ на експлуатацію україно-словацькому гілки, виданої ще в 2009 році. Це означає, що в боротьбі за експортний ринок якраз обленерго підсиділа держпідприємство, а не навпаки.

При цьому важливим є той факт, що компанія Бойка та Фірташа на момент отримання погодження від Міністерства енергетики не мала ні зовнішньоекономічного контракту зі своїм контрагентом, ні відповідно узгодження цього договору з оператором вітчизняної енергосистеми — НЕК «Укренерго».

Таким чином, зараз у «Укрінтеренерго» є всі шанси повернутися до торгівлі електроенергії за кордоном. Для держпідприємства це стратегічно важливо, адже з моменту енергоекспортної активності «ДТЕК» Ріната Ахметова, «Укрінтеренерго» позбулося не тільки монопольних позицій у цьому секторі, а  й виявилося практично повністю витісненим із нього.

Що стосується «Закарпаттяобленерго», то його долі зараз складно позаздрити, адже втрата європейського джерела доходів — лише видима частина проблем компанії. Нещодавно Генеральною прокуратурою України було порушено питання про законність угоди з приватизації 50% акцій ПАТ. Причиною для такої ініціативи є те, що при продажу цього держпакета були штучно введені додаткові умови, які звузили кількість учасників до мінімуму. Саме тому згадані 50% «Закарпаттяобленерго» були продані за ціною на 4% вище за стартову (тоді як недавня приватизація 25%-го держпакету акцій цього ж підприємства відбулася за ціною, що вчетверо перевищує початкову). Оперуючи цими доказами, підопічні Віктора Шокіна наполягають на приватизаційній реституції. І навіть якщо це побажання не буде почуто, у ГПУ вже є підстраховщик — ТОВ «Бізнес-Інвест» Ігоря Коломойського, яке також заявило про неправомірність приватизації закарпатського дистриб’ютора.

Фото: Shutterstock.

Інформація за темами: Бойко, Фірташ, енергетика

Новини партнерів

Loading...

Новини Trembita.info

Останні новини

17:05

В Кропивницком пересчитают бездомных животных

16:15

В Кропивницком мужчина угнал у соседа авто и помял чужой забор

14:31

В Кропивницком пылал девятиэтажный дом

12:27

Как проходит ремонт моста в Александрии

11:24

На Кировоградщине чиновник требовал от атошников мзду за землю

Архів

kirovograd.comments.ua

block2

kirovograd.comments.ua
Загрузка...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине

   © «Комментарии:», 2014

Система Orphus