КРОПИВНИЦЬКИЙ

Відкриті рахунки

0

Відкриті рахунки

Намір Кабміну створити окрему касту платників податків обернеться для банків втратою залишків ліквідності

Уряд вирішив домогтися скасування банківської таємниці в Україні. Вже розроблено законопроект, відповідно до якого планується надати доступ до інформації про рахунки громадян для правоохоронних і контролюючих органів (прокуратура, СБУ, МВС, Державна фіскальна служба, Національне антикорупційне бюро та Антимонопольний комітет). Хоча досі вони могли отримувати подібні дані тільки про підприємства та фізосіб-підприємців. Про кількість грошей на рахунках громадян можна було дізнатися лише за рішенням суду.

Ініціатива пов’язана з тим, що уряд бажає створити більш-менш повний реєстр заможних людей, за рахунок яких можна поповнити держбюджет. Так, за задумом чиновників, всіх громадян, чий річний дохід перевищує 50 млн. грн., віднесуть до окремої категорії платників податків.

Незважаючи на те, що в багатьох країнах світу банківська таємниця є одним із основоположних принципів функціонування фінансової системи (наприклад, у Швейцарії це поняття існує з 1713 року), в останній час ступінь секретності даних про приватні накопичення піддалася коригуванню. Так, ще в минулому році під час Брюссельського саміту ЄС досягнуто домовленість про автоматичний обмін інформацією про будь-які види доходів всіх банківських клієнтів, чиї рахунки відкрито на території ЄС.

Втім, експерти вважають подібну практику в Україні дещо передчасною. «Розвинені країни готові до розкриття таких даних, оскільки цілком здатні запобігти незаконному їх використанню, — вважає партнер юридичної фірми FELIX Оксана Кобзар. — У нашій країні це може призвести до серйозних зловживань. Адже українські банки залежні від держави, а значить — сильно підпадають під вплив уряду».

Теоретично чиновники можуть піддатися кримінальному переслідуванню за незаконний збір відомостей про банківську таємницю та за її неправомірне розголошення. Але не все так просто. «На практиці залучити чиновника до відповідальності за службовим статтями, наприклад, перевищення повноважень або недбалість, практично неможливо, — пояснює Кобзар. — Тому в разі відкриття банківської таємниці українців останні стають набагато більш уразливими перед обличчям держави, ніж громадяни розвинених країн».

Погіршує ситуацію відсутність чітких механізмів контролю над запитами правоохоронних органів про наповненість рахунків підприємств і громадян. «Ініціатива Кабміну може створити умови для різноманітних зловживань і розширення чорного ринку торгівлі інформацією про фізичних осіб, — зазначає директор юридичного департаменту Кредобанку Микола Змерзлий. — В тому числі і даними з операцій на їхніх банківських рахунках. Безумовно, наслідком такого непродуманого рішення стане переміщення в тінь значної частини розрахунків за участю фізичних осіб, а також відтік коштів фізичних осіб із банків».

Правовий нігілізм влади може спровокувати заможних громадян, які не бажають показувати свої реальні доходи, евакуювати кошти з українських банків. Найпростішим варіантом для них стане переказ грошей за кордон. Для фінустанов це може виявитися критичним, оскільки вони і так втратили в ліквідності. З початку 2014 року вкладниками з рахунків вилучено 75 млрд. грн. і $14,8 млрд. «Довіра населення до банківської системи зараз знаходиться на рекордно низькому рівні, її доведеться довго відновлювати, а на це підуть роки», — підсумовує заступник голови правління Ощадбанку Росії Ірина Князєва.

Фото: Shutterstock.

Інформація за темами: банки, податки

Новини партнерів

Loading...

Новини Trembita.info

Останні новини

17:05

В Кропивницком пересчитают бездомных животных

16:15

В Кропивницком мужчина угнал у соседа авто и помял чужой забор

14:31

В Кропивницком пылал девятиэтажный дом

12:27

Как проходит ремонт моста в Александрии

11:24

На Кировоградщине чиновник требовал от атошников мзду за землю

Архів

kirovograd.comments.ua

block2

kirovograd.comments.ua
Загрузка...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине

   © «Комментарии:», 2014

Система Orphus