КРОПИВНИЦЬКИЙ

Україна стане батьківщиною ГМО

0

Україна стане батьківщиною ГМО

Поки в цивілізованому світі борються за генетичну чистоту продуктів, вітчизняна влада радо вітає ГМО-гігантів

У європейських країнах зараз відкрито виступають проти виробників, що використовують генно-модифіковані організми (ГМО) в аграрній сфері. За останній місяць багатотисячні пікети відбулися більш ніж в чотирьохстах містах 49 держав. Але в Україні, незважаючи на формально чинну заборону використання ГМ-насіння, масштабну світову кампанію вирішили проігнорувати.

Добрі наміри

Динаміка останніх подій на вітчизняному ринку свідчить про формування загрозливої тенденції: транснаціональні корпорації, які проводять селекцію сільгоспкультур методами генної інженерії, активно зміцнюються сьогодні в Україні. Як зазначає директор інформаційно-консалтингової компанії «ПроАгро» Микола Верницький, патенти на 85% всього ГМ-насіння в світі належать трьом гігантам: Monsanto (США), Syngenta (Швейцарія) і Bayer Crop Science (Німеччина). Серед великих операторів, які виробляють ГМ-насіння, також компанії DuPont та Advanta. І найближчим часом, щонайменше двоє з п’ятірки лідерів міцно влаштуються в нашій країні — про будівництво власних насіннєвих заводів заявили представники Monsanto і DuPont.

На думку керівника аналітичного департаменту «Консалтингової компанії «ААА» Марії Колесник, через глобальне зменшення потоку іноземних інвестицій у вітчизняну економіку влада не перешкоджатиме активності закордонних компаній. Навпаки, чиновники спробують подати ці інвестпроекти під «соусом» реалізації масштабної національної програми з розвитку українського насінництва, бюджет якої (з урахуванням грошей приватних інвесторів) Мінагропрод оцінив у 1,5 млрд. грн.

Однак експерти запевняють: у іноземців зовсім інші цілі — найбільше їх цікавить галузевий лобізм і трансформація нормативно-законодавчої бази в потрібне їм русло. Непряме підтвердження тому — хронологія останніх подій. Так, спочатку міжнародні компанії анонсували плани з будівництва потужних заводів і домовилися з владою про виділення земельних ділянок. Причому не де-небудь, а в українських аграрних центрах — Monsanto планує побудувати підприємство на 80 га на околиці Вінниці (вартість проекту $140 млн.), а DuPont вже цього літа готовий запустити насіннєвий завод у Полтавській області (потужність — близько 500 тис. посівних одиниць гібридів на рік), де раніше був логістичний центр. Паралельно ці компанії ініціювали створення профільної організації (Насіннєвої асоціації) і обрали її керівником директора з виробництва насіння регіонального підрозділу Monsanto.

Виробники відзначають, що українські аграрії відчувають гострий дефіцит вітчизняного насіння і щороку змушені переплачувати за високоякісний імпортний посівний матеріал. Але поки невідомо, що вони отримають в результаті. Адже під прицілом генної модифікації виявляться найрентабельніші культури — кукурудза, соняшник, ріпак і соя. І хоча представники «Монсанто» запевняють, що вироблятимуть в Україні насіння традиційної селекції, не можна скидати з рахунків наявність «дірок» у вітчизняній нормативній базі.

Закон як дишло

Донедавна в Україні взагалі була відсутня система науково-методологічної координації лабораторій, які досліджують продукцію з вмістом ГМО. Незважаючи на те, що виробників та імпортерів продуктів харчування і напоїв за законом зобов’язали маркувати свої товари на наявність або відсутність ГМО ще чотири роки тому, лабораторії, які проводили такі аналізи, функціонували, по суті, автономно. Вони і зараз непогано заробляють на перевірках, при цьому їх діяльність залишається скоординованою.

З минулої осені відповідальним за тестування і розробку методів визначення якісного та кількісного вмісту генно-модифікованих компонентів та проведення їх випробувань призначений Науково-методологічний центр на базі «Інституту харчової біотехнології та геноміки» Національної академії наук. Однак інформацію про проведені там випробування вважають непублічною.

Як відзначають експерти, справа з реєстрацією ГМ-насіння на вітчизняному ринку теж просувається вкрай повільно, через що реальні порушники законодавства про безпеку та якість харчових продуктів формально у нас відсутні. Простий приклад: в Україні досі не введена форма для Держреєстру генетично модифікованих організмів кормів, кормових добавок та ветеринарних препаратів, які містять такі організми. Як результат — компанії формально можуть ніде не розміщувати цю інформацію. Цікаво також, що прийняті минулої осені ВР зміни до закону «Про насіння та насіннєвий матеріал» питань виробництва та обороту насіння, вирощених за допомогою новітніх методів генної інженерії, жодним чином не стосуються.

Справу із введенням в Україні обліку генетично модифікованих організмів ніби як спробувала зрушити з мертвої точки Генеральна прокуратура. Як повідомив начальник відділу захисту конституційних прав і свобод громадян Генпрокуратури Роман Романчук, за підсумками прокурорської перевірки контролюючі організації (Держветфітослужба, СЕС та Держінспекція з захисту прав споживачів) зобов’язані вжити відповідних заходів. Незрозуміло тільки, як вони зможуть вирішити цю проблему, якщо відповідальним за перевірку насіння на наявність ГМ-компонентів є зовсім інша установа (Держсільгоспінспекція).

У той же час президент Американо-української ділової ради Морган Вільямс переконаний, що Україні необхідно легалізувати виробництво генно-модифікованого насіння і дозволити їх використання в посівах. За його словами, в майбутньому «прогодувати» світ без вирощування генно-модифікованих культур буде неможливо. «Вже зараз Індія, США, Канада і Бразилія виробляють ГМ-насіння. Якщо Україна не схвалить їх протягом наступних двох-трьох років, вона ризикує залишитися позаду», — зазначає Морган Вільямс.

Слова американця схожі на відкритий лобізм. Враховуючи, що аж ніяк не всі країни готові впускати ГМ-культури на власний ринок, це означає, що вітчизняні аграрії можуть у перспективі втратити налагоджені ринки збуту зернових, технічних та олійних культур як мінімум по європейському напряму, куди сьогодні йде близько 20–30% поставок української кукурудзи та сої і до 80% ріпаку. А пересічні українці приречені перебувати в невіданні щодо того, наскільки генетично чисті продукти в результаті потрапляють на їхні столи.

Фото: PHL.

Новини партнерів

Loading...

Новини Trembita.info

Останні новини

17:05

В Кропивницком пересчитают бездомных животных

16:15

В Кропивницком мужчина угнал у соседа авто и помял чужой забор

14:31

В Кропивницком пылал девятиэтажный дом

12:27

Как проходит ремонт моста в Александрии

11:24

На Кировоградщине чиновник требовал от атошников мзду за землю

Архів

kirovograd.comments.ua

block2

kirovograd.comments.ua
Загрузка...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине

   © «Комментарии:», 2014

Система Orphus