КРОПИВНИЦЬКИЙ

На Водохрещу людські душі єднаються з природою

0

На Водохрещу людські душі єднаються з природою

Український народ здавна відзначає свято Дани (Водокрес), яке астрономічно припадає на 2 січня, коли Земля найближче до Сонця. В народі свято має назву Водохреща або ж Видорощ. Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення в річці Йордан. Вийшов на берег, а з небес почувся голос Бога-Батька, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва — Богоявлення.

У християнстві воно відоме під назвою «Хрещення господнє» і святкується 19 січня.

У цей період сонце перемагає морок і темряву, освячує своїм життєдайним світлом ріки, озера, джерела, струмки і криниці. Предки вбачали у святі Водохреща єднання душі людської з душею природи.

Напередодні на вікнах, дверях, сволоках випалювали вогнем або малювали крейдою хрести, щоб нечисті духи не мали доступу до обійстя. Наступного ранку кожний господар кропив усіх членів сім’ї, тварин, хату та інші будівлі свяченою водою. Волхви молилися біля річок і врочисто співали, заговорюючи воду.

Люди вважали Різдвяну воду свіжою і здоровою, тому набирали її додому, пили перед їжею, давали пити тяжкохворим.

Наші предки поклонялися рікам, озерам і джерелам, приносили їм жертви, воду використовували при недугах та для боротьби зі злом, кидали в колодязі гроші. Купання вважалось суттєвою частиною багатьох обрядів.

Протягом зимових свят аж до Водохреща жінки не ходили по воду, це робили тільки чоловіки. Дівчата у посвячену воду клали калину чи коралі і вмивалися, щоб щоки були рум’яними.

До радянських часів у день освячення води у містах і селах влаштовувались багатолюдні хресні ходи до річки. Крім ікон і церковних корогв учасники цих процесій несли запалені «трійці» – три свічки, що символізували Бога-Отця, Бога-Сина і Духа святого, перевиті зіллям васильків, чебрецю та інших квіток. У багатьох місцевостях акт супроводжувався стріляниною з рушниць порожніми набоями. Одночасно у небо випускали голубів, попередньо прикрасивши їх стрічками з кольорового паперу.

Вважається, що вода на Водохреща набуває цілющих властивостей, лікує тілесні і духовні хвороби, не псується, не має запаху і може зберігатися протягом року.

За матеріалами «Вікіпедії»

Новини партнерів

Loading...

Новини Trembita.info

Останні новини

17:05

В Кропивницком пересчитают бездомных животных

16:15

В Кропивницком мужчина угнал у соседа авто и помял чужой забор

14:31

В Кропивницком пылал девятиэтажный дом

12:27

Как проходит ремонт моста в Александрии

11:24

На Кировоградщине чиновник требовал от атошников мзду за землю

Архів

kirovograd.comments.ua

block2

kirovograd.comments.ua
Загрузка...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине

   © «Комментарии:», 2014

Система Orphus